Понеділок, 02 листопада 2015 22:32

Дитяча школа мистецтв №1 імені Степана Мартона

Автор 
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

 

Директор – Гавришко Наталія Григорівна
вул. Горького,
т-н.: 2-13-08

 Дитяча школа мистецтв №1 ім. Степана Мартона — одна з найперших в місті мистецьких закладів для дітей. Колись в далекому, післявоєнному 1945 році за ініціативи скрипаля, а потім і директора школи Йосипа Прачко та клопотанням міської влади, Народна Рада Закарпатської України Постановою від 31 серпня 1945 року вирішила відкрити в Мукачеві музичну школу-семирічку. З цього часу розпочався період відродження культури в місті. Як там важко не було, викладачі школи передавали всі свої знання, навики та вміння маленьким юним талантам з яких виросли відомі музиканти. Почалося творче процвітання в місті. Одні з перших учнів цієї школи відомі всьому світу композитор, лауреат державної премії ім. Т.Г. Шевченка, народний артист України Євген Станкович, музикознавець член спілки композиторів України (нині ректор музичного інституту в Нью-Йорку) Оксана Лиховид, доцент Київської національної академії ім. П.І. Чайковського Олександр Полусм’як, заслужена артистка Білорусії Людмила Златова, доцент кафедри струнно-смичкових інструментів Львівської музичної академії Леонід Оленич, старший викладач Львівської музичної академії Омельян Пуржаш, директор Ужгородського державного музичного училища ім. Д.Задора, заслужений діяч мистецтв України Світлана Стегней, викладач Київської національної академії ім. П.І. Чайковського – Маріанна Екшмідт; заслужена артистка України — Наталія Висіч та багато інших.Досить важким був період становлення школи. Один за одним змінювалися директори, важко вирішувалися питання стабільних викладацьких кадрів, вишукувались можливості і покращення умов праці, придбання музичних інструментів, інвентаря, методичного унаочнення.

В кінці 1947 року школу очолив директор – Емануїл Шпіцер. Завдяки високим професійним та організаторським здібностям Е. Шпіцера, впродовж дев’яти років значно розширилась матеріальна база школи, сформувався більш стабільний колектив викладачів – професіоналів та добрих виконавців. Це, зокрема, Аліса Букаєва, Йосип Прачко, Едуард Гудак, Зоя Смірнова, Степан Мартон, Октавія Горачек, Ірина Кізман, Степан Маляр.

У становленні музичної школи Мукачева чималу роль відіграла на рідкість вдала спадковість ділових енергійних керівників. На зміну Е.Шпіцеру на цілих дев’ятнадцять років прийшов відмінний педагог і добрий організатор Михайло Герц. У ті 70-ті роки мукачівці, як і їхні колеги з інших регіонів Закарпаття, по-справжньому відчули результативну, в плані духовного розвитку, віддачу музичних шкіл, які успішно діяли на той час в Ужгороді, Берегові, Хусті та інших райцентрах. Адже молодь з початковою музичною освітою ставала своєрідним ядром самодіяльних виконавських колективів, ініціювала створення нових гуртків художньої самодіяльності різних жанрів і течій. Так в Мукачеві було створено популярний молодіжний вокально-інструментальний ансамбль «Аеліта», цілий ряд хорових колективів, вокальних ансамблів, близько 20-ти духових оркестрів, естрадних гуртків, а при міському Будинку культури у складі викладачів школи, а потім і педагогічного училища, успішно діяв симфонічний та естрадний оркестри.

Добрі традиції, започатковані колективом школи та попередніми керівниками, продовжували утримувати наступні директори – Федір Турянин /нині заслужений діяч мистецтв України (1975-1977 р.р.) та Дмитро Федорняк (1977 – 1988 р.р.).

В березні 1988 року відбулися вибори директора, на яких колектив обрав своїм керівником викладача школи з фаху духових та ударних інструментів Гребу І.В. /нині заслужений працівник культури України, начальник відділу культури/. Період керування школою Гребою І.В. позначився високим рівнем роботи на всіх ділянках закладу. Так зав’язуються тісні творчі стосунки з учнівськими та педагогічними колективами сусідніх держав, створюється можливість ділитися досвідом педагогічної роботи, переймати кращі, випробувані і виправдані методи навчання. Велика кількість учнів, велике бажання навчатися музиці, вже було проблемним для школи, вже не вистачало класів для занять. І директор школи поставив собі за мету побудувати новий корпус школи. Так, за власним проектом, з великим бажанням та підтримкою колег, викладачів у важкі 90-ті роки минулого століття розпочалося будівництво. Цеглина за цеглиною, вчителі, батьки, допомога спонсорів всі спільно будували новий корпус школи. І великий внесок для завершення будівництва школа отримала від тодішнього мера міста Мукачева В.І. Балоги. Так, 24 жовтня 1998 року щаслива дітвора отримала новий корпус школи із концертним залом, акустику якого випробували і були в захопленні відомі композитори і виконавці з України та Європи, які давали концерти в цьому прекрасному залі.

А тим часом, попри всі труднощі пов’язані з будівництом, творчий колектив викладачів продовжував дивувати громадськість міста своїми успіхами в роботі з вихованцями.

Завдяки широкій концертній діяльності, високому рівню результативної творчої роботи викладачів із своїми вихованцями, створенню нових хореографічного та вокального відділів, у 1996 році Постановою Кабінету Міністрів школу було перейменовано з музичної – в Мукачівську дитячу школу мистецтв №1, а з 1999 року мистецькому закладу за клопотанням коллективу присвоєно ім’я українського композитора, колишнього викладача школи Степана Мартона.

Старійшини мистецької справи впевнені і спокійні за майбутнє рідної школи, якій віддали і продовжують віддавати своє творче життя. У них є гідні послідовники – викладачі середнього покоління, досвід та клопітка праця яких щорічно приносять школі нові успіхи на всіх ділянках творчої діяльності. Це, зокрема, Валентина Герц, Наталія Гавришко, Анжеліна Семенова, Ігор Білик, Надія Шляхта, Андрея Хазіна, Сільвія Жупанин, Ірина Калинич, Маріанна Монцоль, Лідія Гарна, Марія Маманова, Тетяна Білик та інші.

В 2000 році естафету керівництва школи перейняла молода, перспективна, активна, талановита піаністка — Гавришко Наталія Григорівна, яка по сьогоднішній день тримає авторитет школи. Під її керівництвом в колективі, де завжди панує справжній творчий дух, взаємоповага та взаємодопомога, розкриваються широкі можливості для реалізації здібностей молодих вчителів що дає гарну, добру атмосферу для навчання маленьких музикантів. Вони вміло застосовують їх при підготовці учнів до кущових та обласних конкурсів, до вступу в середні музичні заклади та хореографічні відділи. Це Лариса Сметана, Вікторія Князєва-Шендер, Каріна Гончарова, Іванна Хом’як, Сергій Добош, Наталія Смоляр, Лариса Бегун, Анжеліка Копик, Наталія Крайзман, Олена Горнічар, Емілія Васько, Світлана Фенцик, Андрій Гордубей, Магдалина Князєва, Терезія Риба, Надія Барчі.

Кожен рік школа поповнюється новими і новими переможцями як обласних так всеукраїнських і міжнародних конкурсів, фестивалів. Що є гордістю не тільки школи, але й міста.

Прочитано 5127 разів Останнє редагування Неділя, 10 січня 2016 22:35

ГАЛЕРЕЯ

Контактна інформація

Facebook Like Box

Консоль налагодження Joomla

Сесія

Інформація облікового запису

Використання пам'яті

Запити до бази даних