Ви тутМіська влада/Органи виконавчої влади/Відділи міськвиконкому/Відділ з питань внутрішньої політики/Сьогодні виповнюється 150 років від дня народження видатного українця Михайла Грушевського!

Офіційні WEB - ресурси

Четвер, 29 вересня 2016 13:00

Сьогодні виповнюється 150 років від дня народження видатного українця Михайла Грушевського!

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

 

Михайло Сергійович Грушевський – видатний український історик, археолог, літературознавець, соціолог, публіцист, письменник, організатор української історичної науки, видатний громадсько-політичний і державний діяч, дійсний член Всеукраїнської Академії наук СРСР з 1929 р., засновник Української Народної Республіки, Голова Української Центральної Ради, перший Президент України.

Народився 17(29) вересня 1866 р. у м. Холм (нині м.Хелм, Польща) у сім’ї відомого педагога, першого інспектора народних училищ Ставропольської губернії, дійсного статського радника, кавалера орденів Святого Станіслава, Анни й Володимира - Сергія Федоровича Грушевського. Мати-Глеффіра Захарівна Оппокова (1847-1916).

Сім’я Грушевських з 1968 р. жила у Ставрополі, а в 1878-1901 рр. у Владикавказі. Рід Грушевських знаний на Чигиринщині з кінця ХУІІІ ст..

З 1878 до другої половини 1889 р. Михайло Сергійович навчався у гімназії, у 1886 р. закінчив Тифліську класичну гімназію. У 20-річному віці за сприяння І.Нечуй-Левицького опублікував свій перший літературний твір - «Бехаль-Джугуру». Протягом 1886-1890 рр. навчався на історико-філологічному факультеті Київського університету святого Володимира.

За роки навчання в університеті видав дві монографії, понад 20 статей і рецензій, підготував до друку два томи історичних документів. Деякий час жив у Москві. Першого квітня 1894 р. за рескриптом імператора Австро-Угорщини М.Грушевського було призначено ординарним (штатним) професором Львівського університету на “кафедрі загальної історії, з окремим узагальненням історії Східної Європи”. Викладання велося української мовою.

З 1897 р. до червня 1913 р. був головою Наукового товариства ім.Т.Шевченка у Львові. Під час перебування у Львові постійно цікавився справами в Наддніпрянській Україні. У 1905-1906 рр. активно співпрацював з Українською думською фракцією в І та ІІ Державних думах Росії. Належав до засновників та членів Ради української політичної партії в Російській імперії — Товариства українських поступовців (1908р.).

Початок Першої світової війни застав М.Грушевського на відпочинку в Селі Криворівня (нині - Івано-Франківської області). З великими труднощами він зумів добратися до Києва, де його заарештували, звинувативши в австрофільстві. Після п'ятимісячного ув'язнення в Лук'янівській в'язниці він був висланий до Симбірська Після клопотання відомих російських учених отримав дозвіл переїхати до Казані, а згодом до Москви. Тільки після лютневої революції 1917 року і падіння самодержавства в Росії зміг повернутися до Києва.

Зі створенням на початку березня 1917 р. у Києві Української Центральної Ради Грушевського заочно було обрано її головою. Під його керівництвом Центральна Рада пройшла лях від гасел національно-культурної автономії до проголошення суверенної Української Народної Республіки (січень 1918 року, ІУ Універсал) та її Конституції (квітень 1918р.).

Після гетьманського перевороту Грушевський відійшов від активної політичної діяльності. У 1919-1924 рр. перебував в еміграції (Прага, Париж, Женева, Берлін, Відень).

800px ІсторіяУкраїниРуси2

 

У березні 1924р. Михайло Грушевський повернувся в Україну і продовжив роботу над свою фундаментальною працею “Історія України-Руси”. У 1924-1930 роках він очолював усі головні установи ВУАН, а у 1929 році Грушевського було обрано академіком АН СРСР. У 1931-1934 рр. Грушевський став об'єктом нещадної критики та відвертого цькування більшовицьким керівництвом. У цей час він змушений був проживати у Москві під постійним наглядом більшовицького режиму, працював над завершенням десятого тому “Історії України-Руси”, який був виданий уже після його смерті.

 

 

Помер Михайло Грушевський у 1934 році в Кисловодську під час хірургічної операції. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

Тільки в незалежній Україні стало можливим об'єктивне висвітлення постаті Михайла Грушевського, популяризація його праць, вшанування його як видатного громадсько-політичного та державного діяча.

У нашому місті іменем Михайла Сергійовича Грушевського названо одну із центральних вулиць міста. На його честь встановлено меморіальну дошку.

Hrushevskyi

Відділ з питань внутрішньої політики

Мукачівського міськвиконкому 

Прочитано 3454 разів
Відділ з питань внутрішньої політики Мукачівського міськвиконому

Про відділ

Facebook

Тел.: (03131) 5-44-61

e-mail: v.vp@mukachevo-rada.gov.ua

Адреса: м. Мукачево, пл. Духновича, 2 (кабінет № 42)

Останні з Відділ з питань внутрішньої політики Мукачівського міськвиконому

ГАЛЕРЕЯ