Вівторок, 21 серпня 2018 14:50

Вулична їжа, як повинно бути!

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

 

 

 

Упродовж останнього часу спостерігається збільшення кількості закладів громадського харчування, до яких відносяться не лише ресторани чи кав’ярні, але й кіоски з продажу вуличної їжі. Відповідно, питання безпечності придбаних там страв набуває все більшої актуальності, зокрема в контексті зростаючої динаміки спалахів харчових отруєнь (за даними ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві, в серпні 2018 року, кількість захворювання на гостру кишкову інфекцію пов'язаних із вживанням шаурми становить 92 випадки, із них 12 дітей.) Тому для розуміння процесу організації громадського харчування та основних обов’язків суб’єктів господарювання, які займаються такою діяльністю, Мукачівське міське управління Держпродспоживслужби узагальнило основні норми законодавства.

Що таке оператор ринку харчових продуктів, заклад громадського харчування? Відповідно до ст. 1 Закону «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі - закон) До закладів громадського харчування відносяться: ресторан, бар, кафе, їдальня, закусочна, піцерія, кулінарія, кіоск чи інший заклад, що забезпечує харчуванням невизначену кількість фізичних осіб. Віднесення до закладів громадського харчування не залежить від територіальних ознак (місця) провадження господарської діяльності з громадського харчування та ступеня доступності таких послуг будь-яким особам; Суб’єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об’єктів санітарних заходів, і які відповідають за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, є операторами ринку харчових продуктів.

На кого покладається відповідальність за діяльність у сфері громадського харчування? Відповідно до ст. 20 згаданого закону саме оператори ринку відповідають за виконання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у межах діяльності, яку вони здійснюють. Йдеться про те, що саме оператори ринку зобов’язані:

- забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог;

- реєструвати потужності у випадках, передбачених Законом;

- забезпечувати простежуваність та надавати інформацію, передбачену ст. 22 Закону;

- вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини;

Які правила роботи закладів громадського харчування? Правила роботи закладів ресторанного господарства (громадського харчування) визначені Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 № 219 «Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2002 р. за № 680/6968. Суб'єкти господарської діяльності при виготовленні продукції власного виробництва повинні додержуватися технологічних режимів виробництва продукції відповідно до технологічної документації на страви та вироби (така документація повинна містити опис технологічного процесу виробництва продукції, переліку продуктів, продовольчої сировини, речовин і супутніх матеріалів, що застосовуються в процесі приготування, їх сумісність, взаємозамінність, даних про норми їх вмісту в кінцевому харчовому продукті, режим кулінарного оброблення сировини, термін придатності до споживання, умов зберігання, способу реалізації (подання) споживачу, вимог до якості страв та виробів тощо), визначених нормативною документацією (збірниками рецептур страв, затвердженими в установленому порядку, державними стандартами, технічними умовами). Суб'єкти господарювання можуть самостійно розробляти фірмові страви та вироби, в такому випадку технологічну документацію затверджує керівник суб'єкта господарювання. Кухарі повинні бути забезпечені на робочих місцях технологічною документацією на страви та вироби.

Гігієна персоналу закладів громадського харчування? Оператори ринку мають дотримуватися таких вимог:

- на потужності допускається персонал, який не має протипоказань щодо поводження з харчовими продуктами та пройшов у цього оператора ринку навчання з питань гігієни персоналу, що підтверджено відповідними записами цього оператора ринку;

- персонал потужностей періодично проходить навчання щодо гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів у цього оператора ринку. Періодичність такого навчання встановлюється самим оператором ринку. Усі працівники, проходять медичне обстеження в установленому законодавством порядку, результати якого відображаються в їх особових медичних книжках.

Вимоги до приміщення, інвентарю! Відповідно до вимог Закону рухомі та/або тимчасові потужності (палатки, кіоски, прилавки, рухомі транспортні засоби для торгівлі) повинні відповідати таким вимогам:

- утримуватися в чистоті та належному стані;

- забезпечувати захист від будь-якого ризику забруднення, зокрема від шкідників та гризунів;

- бути обладнаними засобами для підтримання належної особистої гігієни;

- поверхні (включаючи поверхню обладнань), що контактують з харчовими продуктами, мають утримуватися у непошкодженому стані, легко чиститися та дезінфікуватися, мають бути зробленими з гладких, нержавіючих, нетоксичних, придатних до миття матеріалів;

- забезпечуватися гарячою та/або холодною питною водою у необхідній кількості;

- мати належні засоби для гігієнічного зберігання небезпечних та/або неїстівних речовин та відходів (рідких або твердих), а також засоби для їх зберігання та подальшого поводження та/або мати відповідний договір щодо їх утилізації (знищення);

- мати належні засоби для підтримання температури, необхідної для зберігання харчових продуктів, та її контролю;

- забезпечувати розміщення харчових продуктів таким чином, щоб максимально знизити ризик їх забруднення.

- обладнання має бути каліброваним відповідно до законодавства;

- у разі використання хімічних засобів з метою запобігання корозії обладнання та контейнерів такі засоби повинні використовуватися відповідно до належної виробничої практики.

Вимоги до продукції. Вимоги щодо якості продовольчої сировини, закупних товарів, харчових продуктів та напівфабрикатів, їх упаковки, маркування, транспортування, приймання, умов реалізації, строків придатності до, регламентуються законодавством України та прописуються виробником даної продукції в супровідному документі, який засвідчує безпечність (декларація виробника, посвідчення про якість, експертні висновки). У разі, коли продукція може завдати шкоди життю або здоров'ю споживача, суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний негайно припинити її продаж і виробництво до усунення причин, які можуть це викликати.

БУТЬТЕ ВІДПОВІДАЛЬНІ БЕРЕЖІТЬ ЗДОРОВЯ СВОЇХ ВІДВІДУВАЧІВ ТА СВОЮ РЕПУТАЦІЮ!!!!!!!!!!

Прочитано 362 разів

ГАЛЕРЕЯ