Ви тутМіська влада/Органи виконавчої влади/Відділи міськвиконкому/Центр надання адміністративних послуг/Положення щодо виплати орендної плати, на які доцільно звертати увагу при укладенні договору оренди землі
Четвер, 18 квітня 2019 16:18

Положення щодо виплати орендної плати, на які доцільно звертати увагу при укладенні договору оренди землі

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Згідно з частиною першою статті 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Тому власник земельної ділянки вправі не підписувати договір оренди землі на умовах, запропонованих іншою стороною. Він може запропонувати іншу редакцію будь-якого із положень договору.

Слід зазначити, що неуважність при вивченні тексту проекту договору в майбутньому може негативно відобразитись на правах та інтересах власника земельної ділянки.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Стаття 22 цього ж Закону передбачає, що орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.

Що ж до розрахунків орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, то оплата здійснюються виключно у грошовій формі.

Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220, передбачено, що при визначенні орендної плати у натуральній формі, у договорі зазначаються перелік, кількість або частка продукції, одержуваної із земельної ділянки, якісні показники продукції, місце, умови, порядок, строки поставки; відробіткової - види, обсяги, строки і місце надання послуг, види, обсяги, строки і місце виконання робіт).

Слід звернути увагу на тому, що хоча й Постанова КМУ «Про затвердження Типового договору оренди землі» є чинною, враховуючи зміни до Закону України «Про оренду землі», така форма орендної плати як відробіткова в Законі вже не передбачена.

Зазначимо, що у непоодиноких випадках у договорах не визначають вказані характеристики. При такому стані справ орендар може штучно завищувати вартість відповідної продукції, а отже – і розмір орендної плати. Часто орендар кожного року виплачує різну продукцію, або одну продукцію, але різної вартості, жодним чином не погоджуючи це із власниками орендованих земель. Тому доцільно у тексті договору вказувати кількість зерна, цукру, олії чи іншої сільськогосподарської продукції, яка підлягає виплаті, зазначати конкретні роботи, місце і час їх надання.

Необхідно звертати увагу також на термін виплати орендної плати. Такий термін має бути чітко визначений, має бути зазначена конкретна дата її виплати за кожен період. Часто у договорах зазначають право орендаря в односторонньому порядку змінювати вказані терміни. Такі положення можуть суттєво погіршити права власника, тому зазначення їх у договорах слід оминати.

Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Мукачівської міської ради

Прочитано 178 разів
Центр надання адміністративних послуг

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ГАЛЕРЕЯ

Контактна інформація