Ви тутЦНАП/Як в Україні планують змінювати правила реєстрації місця проживання
Четвер, 20 лютого 2020 20:13

Як в Україні планують змінювати правила реєстрації місця проживання

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Як в Україні планують змінювати правила реєстрації місця проживання

Новий законопроект про вільний вибір місця проживання, який зараз перебуває на стадії громадського обговорення, обіцяє українцям кардинальні зміни правил реєстрації, яку по-старому називають “пропискою”.

 Законопроект “Про свободу переміщення і вільний вибір місця проживання в Україні” презентував Офіс реформ адміністративних послуг. Документ передбачає спрощення процедури реєстрації громадян. А також штрафи за проживання без реєстрації більше 90 календарних днів.

В основу законопроекту її автори закладають пріоритет прав власника та довіру до громадян. Наразі інститут реєстрації місця проживання працює за “дозвільним” принципом: органу реєстрації потрібно надати документ, що підтверджує право на проживання, або згоду власника. А це ускладнює реєстрацію, до прикладу, в орендованій квартирі, бо багато власників вірять, що в орендарів таким чином з’явиться право на їхню нерухомість. Однак експерти наголошують, що ці уявлення не відповідають дійсності, адже зараз юридичною підставою для проживання є документ про право власності із держреєстру або договір оренди, а не “прописка”.

Якщо законопроекту дозволять жити, то реєстрація буде обов’язком громадянина. Знімаючись з обліку за попереднім місцем проживання, він або вона має протягом 30 днів стати на облік громади за новою адресою.

Українцям пропонують, щоб вони на вибір зверталися до органу реєстрації, Центру надання адмінпослуг (особисто чи онлайн) та повідомляли про бажання стати на облік за певною адресою без зазначення у заяві підстав. Для цифрової ідентифікації заявника можна використовувати Smart-ID, Mobile-ID, Bank-ID чи електронно-цифровий підпис (ЕЦП).

При реєстрації не потрібна присутність власників житла. Після сплати адміністративного збору службовець одразу реєструє заявника за заявленою адресою та вносить дані до реєстру територіальної громади. За бажанням заявник може отримати витяг із реєстру про свою реєстрацію або штамп у паспорті. Фахівці обмірковують також можливість наліпки в ID-картці, як це роблять, до прикладу, в Німеччині.

Якщо заявник не володіє житлом, в якому хоче зареєструватися, реєстратор зобов’язаний листом повідомити власника про такий облік. Той отримає дані про заявника та інформацію про свої права.

Реформу пропонують розбудувати так, щоб під час обліку не було суперечок чи з’ясовувань обставин, інакше система, на переконання експертів, не запрацює.

Для власників спростять механізм скасування реєстрації. Якщо зараз для цього потрібно звертатися до суду, то після реформи власник зможе швидко та у будь-який час скасувати таку дію.

Якщо ж власник знімає громадянина із реєстрації, адресою обліку заявника автоматично стає юридична адреса органу місцевого самоврядування. У разі неправдивого зазначення адреси, для заявників пропонують передбачити адміністративну відповідальність — попередження. У випадку, коли така реєстрація спричинила збитки власнику чи державі, для відшкодування шкоди втручатимуться правоохоронці.

Зазначимо, що 4 вересня 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав указ №647, який зобов’язує опрацювати питання запровадження реєстрації місця проживання за декларативним принципом — шляхом подання заяви в електронній формі і забезпеченням непорушності прав власника, а також забезпечення взаємодії відповідних реєстрів територіальних громад з національними електронними інформаційними ресурсами.

Автори реформи планують написати законопроект на початку року, а в разі його ухвалення Верховною Радою він має почати працювати впродовж року.

Прочитано 112 разів
Редактор

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ГАЛЕРЕЯ