Депутати Мукачівської міської ради звернулись до Національної енергетичної компанії «УКРЕНЕРГО» та Міністерство енергетики та вугільної промисловості
Міська рада, опубліковано 01 лютого 2023 року о 08:36

Депутати Мукачівської міської ради звертаються до Вас з вимогою щодо збільшення ліміту електричної енергії для зменшення інтервалів відключень від електричної енергії для Закарпатської області. Щодо збільшення ліміту електричної енергії. З початку введення режиму загальнодержавного воєнного стану, на територію Мукачівської міської територіальної громади релоковано 52 суб’єкта господарювання різних сфер діяльності, з яких 5 суб’єктів в галузі швейного виробництва, 21 суб’єкт у сфері роздрібної та оптової торгівлі, 8 суб’єктів у сфері інформаційних технологій та 18 суб’єктів в інших галузях промислового виробництва та надання послуг. Вказані суб’єкти господарювання релоковано

з Харківської, Київської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Черкаської, Полтавської, Харківської, Одеської та Житомирської областей України.

При цьому, релоковані підприємства легкої промисловості виготовляють спецодяг та спорядження для військових, пожежників, рятувальників, термо- та вологостійкий одяг високих рівнів захисту, медичний текстиль, інші вироби, що використовуються в тому числі для потреб Збройних Сил України, інших військових формувань та медичних закладів.

Вказане підтверджується і тим, що упродовж 2022 року до загального фонду зведеного бюджету Закарпатської області поступило в 1,4 рази більше податків і зборів у порівнянні з відповідним показником за 2021 рік.

Також до Закарпатської області в цілому, та до Мукачівської міської територіальної громади, зокрема, переїхала велика кількість вимушено переміщених осіб.

Наведені обставини, у своїй сукупності підтверджуються і збільшенням надходжень з податку на доходи з фізичних осіб на 63%, та надходжень з туристичного збору – на 65% (за рахунок проживання внутрішньо переміщених осіб у готельно-туристичних базах) у порівнянні з 2021 роком.

На сьогоднішній день у Мукачівській міській територіальній громаді та по Закарпатській області в цілому склалася КРИТИЧНА ситуація із забезпеченням споживачів електричною енергією. Нестабільність роботи енергосистеми не дозволяє забезпечити соціальні гарантії населення області та роботу суб’єктів бізнесу та соціальної інфраструктури. Обсяги графіків погодинних відключень, які розраховуються та застосовуються відповідно до інформації НЕК «Укренерго» не враховують

потреб критично важливих підприємств області разом із суміжними споживачами, не враховують відсутність системи централізованого опалення на території Мукачівської міської територіальної громади, та Закарпатської області в цілому. Вказане призводить до повного знищення роботи суб’єктів

господарювання, неможливості роботи закладів освіти та іншої соціальної інфраструктури, відсутності належних умов (в т.ч. температурних режимів) проживання мешканців територіальних громад Закарпатської області.

Крім того, 09 грудня 2022 року Міністерством енергетики України було винесено Наказ № 412 «Про врахування висловлених органом державної реєстрації зауважень до Наказу Міністерства енергетики України від 11 листопада 2022 № 384» (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12 грудня 2022 р. за № 1570/38906). Вказаним наказом, зокрема, внесено зміни до Інструкції про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії, затверджених наказом Міністерства енергетики України від 11 листопада 2022 року №384.

Зазначеною Інструкцією регламентовано, що:

1) Максимальна тривалість перерви в електропостачанні споживачів під час ГПВ не має перевищувати 4 годин, а в умовах мінусових температур зовнішнього повітря (нижче -10°C), коли перерва в електропостачанні може призвести до розладу систем централізованого теплопостачання, допускається перерва в електропостачанні до 2 годин (п. 5 Інструкції);

2) На період дії воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення чи скасування максимальна тривалість перерви в електропостачанні споживачів під час застосування ГПВ не може перевищувати шість годин протягом доби з можливим відхиленням в сторону збільшення на не більше, ніж одну годину незалежно від температури зовнішнього повітря (п.5 Інструкції);

3) У випадку, коли введені в дію ГПВ не забезпечують дотримання заданого режиму споживання електричної потужності, визначеного та доведеного ОСР згідно з нормативними документами, диспетчером РДЦ ОСП після попередження можуть бути застосовані до цього ОСР додаткові  заходи зі зниження навантаження (графіки аварійних відключень, спеціальні графіки аварійних відключень) в обсягах, необхідних для виконання встановлених режимів електроспоживання, з урахуванням рівня обмеження електропостачання захищеним споживачам або безпеки життя та здоров'я людей.

Проте, вказані нормативи в частині максимальної тривалості перерви в електропостачанні споживачів під час ГПВ не дотримуються через низькі ліміти споживання для Закарпатської області. На сьогоднішній день тривалість перерви в електропостачанні по Закарпатській області (сформованого графіку включення/відключення) в цілому складає 16 годин включно. В цей же час графік включень/відключень у решті областей дорівнює 3-4 годинам на добу.

Враховуючи те, що Закарпатська область, та зокрема, Мукачівська міська територіальна громада прийняла чималу кількість суб’єктів бізнесу з інших регіонів та велику кількість вимушено переміщених осіб, ПРОСИМО НЕВІДКЛАДНО збільшити ліміт електричної енергії для Закарпатської області

до 350 МВт, та забезпечити можливість безперебійного виготовлення соціально значущих товарів, виконання державних замовлень та роботу сектору бізнесу та соціальної інфраструктури, а також соціальні гарантії населення області. На сьогодні, застосування ГАВ та СГАВ приводить до знеструмлення споживачів протягом 16 годин на добу. Внаслідок таких дій зростає соціальна напруга в суспільстві та невдоволення органами влади.