Найпоширеніші міфи про комп'ютерну томографію
Міська рада, опубліковано 16 вересня 2022 року о 10:44

МІФ 1. Опромінення при КТ небезпечне та може викликати променеву хворобу, онкологію і різні мутації.

КТ діагностика базується на рентгенологічному іонізуючому опроміненні, яке не являється зовсім безпечним, АЛЕ процедура не є шкідливою, якщо не перевищувати її норми (різні види діагностичних досліджень призводять до отримання різних доз опромінення, в середньому ця доза становить 0,2 мЗв). Проте варто пам‘ятати, що самопризначення може бути загрозливим, тому, що доза опромінення при КТ в середньому більше в 100 - 1000 разів дози опромінення звичайного рентгенівського знімка.

МІФ 2. Після КТ людина випромінює радіацію / радіація накопичується в організмі.

Організм людини не може «накопичувати» або «поглинати» рентгенівське випромінювання, і тим більше не може бути його джерелом. Процедура, по призначенню лікаря, є безпечною для здоров‘я, через те, що доза опромінення мінімальна. Але якщо ви хочете пришвидшити виведення радіонуклідів з організму, пийте більше рідини в перші 2 дні після обстеження (до 2,5 л в день).

МІФ 3. За результатами КТ лікар-рентгенолог ставить остаточний діагноз.

Це твердження невірне. КТ - високоінформативний метод дослідження, проте діагноз виставляє саме лікуючий лікар на основі даних всіх досліджень - лабораторних, клінічних, рентгенівських.

Якщо пацієнт звертається з травмою кісток або для оцінки судин на предмет атеросклеротичних бляшок, стенозу, аневризми, то результат КТ може бути єдиним, оскільки в цих ситуаціях в першу чергу необхідна візуальна оцінка внутрішніх анатомічних структур - тільки спеціалізований лікар робить заключні висновки.

МІФ 4. МРТ найбільш інформативніший метод дослідження в порівнянні з КТ.

Це також міф. Для діагностики кісткової травми, деструктивних, пухлинних процесів в кістках - КТ значно достовірніший метод обстеження. У зв‘язку з високою степеню візуалізації змін кісткової тканини та швидкістю проведення він являється методом вибору при черепно-мозковій травмі, при спінальній травмі, при пошкодженнях кісток скелета.

МІФ 5. Не можна проходити рентгенівську діагностику дітям.

Органи та системи організму дітей мають більшу радіочутливість, ніж у дорослих. Тож, для діагностики дитини краще використовувати технології без застосування іонізуючого випромінювання. Однак, рентгенівське обстеження дитини доцільне лише в тому випадку, коли встановити діагноз іншим чином неможливо, і це становить небезпеку для життя малечі.

на фото: Фучко Лілія Василівна - лікар рентгенолог діагностичного відділення лікарні.

м. Мукачево, вул. Грушевського, 29 (Діагностичний центр лікарні)

вул. А. Новака (колишня Пирогова), 8-13 (стаціонарні відділення)

callcentr: