Порядок визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №76 затверджені такі критерії для визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки:

• загальна сума податків та інших зборів (крім митних платежів) протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн євро (підтверджується довідкою компетентного органу);
  • сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро;
  • підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. №83;
  • підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади (критерії встановлюють відповідні органи державної влади, обласні державні адміністрації, військові, військово-цивільні адміністрації (у разі їх утворення));
  • відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (підтверджується довідкою компетентного органу або витягом з інформаційної системи органів ДПС);
  • розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством;
  • підприємство є резидентом Дія Сіті.

Для підприємств, що працюють у визначених Порядком сферах (паливно-енергетичний комплекс; державні та комунальні заклади освіти та науки, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту, соціального захисту, або надає населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі; ефірні телеканали, що залучені до системи оповіщення та які здебільшого транслюють інформаційні або інформаційно-аналітичні програми), вимагається відповідність щонайменше двом із зазначених вище критеріїв. Для інших підприємств вимагається відповідність щонайменше трьом критеріям.

Окрім того, напряму визнаються критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, представництва донорських установ, виконавці проєктів міжнародної технічної допомоги, представництва міжнародних організацій, міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів, згідно з переліком, затвердженим МЗС або Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

Визначення підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення проводиться галузевими органами державної влади, обласними державними адміністраціями, а також військовими/військово-цивільними адміністраціями (у разі їх утворення). Для цього підприємству необхідно звернутися до відповідного органу із пакетом документів, що підтверджує відповідність критеріям, на основі яких такий орган приймає рішення про відповідність або невідповідність підприємства критеріям та надсилає відповідне рішення до органів, що відповідальні за бронювання військовозобов’язаних — Міністерства економіки України та Генерального штабу Збройних сил України.

При цьому підприємство повинне підтверджувати статус критично важливого підприємства не рідше, ніж раз на один рік.