Гаряча лінія міста
(03131) 3-46-91
Меню
У закарпатському місті Мукачево посеред рівнини видніється гора, що колись була вулканом, на якій розташований легендарний замок Паланок
Міська рада, опубліковано 02 березня 2023 року о 13:48

Назва замку походить від оборонних укріплень – дубового частоколу «паланка». Спорудив замок, а саме верхню його частину, подільський князь Федір Корятович на межі XIV – ХV століть. За часів Стефана Баторія зведено бастіон і 14 метрову оглядову вежу. 

Пізніше, коли замок перейшов у власність трансільванських князів роду Ракоці, у другій половині ХVІІ – початку ХVІІІ століть замок набув сучасного вигляду. На прохання князя Юрія І Ракоці було запрошено французьких інженерів, які до старого верхнього замку добудували середній і нижній, кожен з яких мав потужні стіни і захищений ровами.

Замок двічі встояв проти армії хана Батия. Стіни замку витримали й гарматні обстріли австрійської армії та облогу, яка тривала впродовж 3-х років. Керувала обороною замку княгиня Ілона Зріні. Поки тривала облога вона доглядала за пораненими вояками. Для фінансування оборони продала власні коштовності. За героїчний спротив та оборону володарку княгиню Ілону Зріні турецький султан Мегмед ІV Авджі нагородив грамотою-атнаме, що стало єдиним у той час випадком нагородження жінки в історії Османської імперії.

Витримати такі тривалі облоги допомагала криниця у дворі Верхнього замку. Її глибина 85 метрів. Криниця забезпечувала постійний доступ оборонців до питної води. З неї набирали воду до 1897 року.

У 1705 році в замок Паланок перенесено монетний двір Трансільванського князівства.

У 1782 році замок став головною в’язницею в Європі для революціонерів та політичних в’язнів.

Зараз в замку Паланок функціонує Мукачівський краєзнавчий музей, картинна галерея, художній салон.

25 жовтня 2022 року відбулася церемонія встановлення Малого Державного Герба України – Тризуба на честь українських захисників та захисниць.

Давній історичній та військово-архітектурній пам’ятці, одній із найоригінальніших фортифікаційних споруд пізнього середньовіччя Центральної Європи присвячені пам’ятні монети з нейзильберу і срібла номіналами 5 і 10 гривень «Замок Паланок», які Національний банк ввів в обіг 2019 року. Художники Володимир Таран, Олександр та Сергій Харуки, скульптори Володимир Дем’яненко, Анатолій Демяненко на аверсі монет розмістили стилізоване зображення внутрішнього двору замку.

Угорі на реверсі монет розміщено Замок Паланок, під ним – зображення зі старовинних гравюр, відображення у воді старого замку. У центрі монети витиснено колодязь, у який кинули стародавню монету, від якої розходяться круги води.

#Музейгрошей #памятнімонети #монетиУкраїни

За матеріалами: Музею грошей Національного банку України


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux