Гаряча лінія міста
(03131) 3-46-91
Меню
Інформація про проведену роботу відділу економіки впродовж 2022 року
Відділ економіки, опубліковано 06 січня 2023 року о 10:59

Впродовж звітного періоду відділом економіки підведено підсумки виконання Програми економічного і соціального розвитку Мукачівської міської територіальної громади за 2021 рік, прийнято відповідне рішення Мукачівською міською радою та виконавчим комітетом Мукачівської міської ради. Також підготовлено та виконавчим комітетом Мукачівської міської ради прийнято наступні рішення: «Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Мукачівської міської територіальної громади за І квартал 2022 року», «Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Мукачівської міської територіальної громади за І півріччя 2022 року», «Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Мукачівської міської територіальної громади за 9 місяців 2022 року». Відділом розроблено, виконавчим комітетом Мукачівської міської ради схвалено та Мукачівською міською радою прийнято Програму економічного і соціального розвитку  Мукачівської міської територіальної громади на 2023 рік.

В 2022 році розроблено 30 рішень про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку Мукачівської міської територіальної громади на 2022 рік та основні напрямки розвитку на 2023-2024 роки, з яких Мукачівською міською радою прийнято 7, виконавчим комітетом Мукачівської міської ради – 23, також розроблено та прийнято 2 рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради про схвалення внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку Мукачівської міської територіальної громади на 2022 рік та основні напрямки розвитку на 2023-2024 роки. 

Відділом розроблено та виконавчим комітетом Мукачівської міської ради прийнято рішення «Про режим роботи суб’єктів господарювання Мукачівської міської територіальної громади», яким затверджено Положення про встановлення режиму роботи суб’єктів господарювання Мукачівської міської ТГ. Дане рішення погоджено Антимонопольним комітетом України. Також розроблено та прийнято розпорядження Мукачівського міського голови «Про створення постійно діючої комісії з розгляду звернень суб’єктів господарювання щодо встановлення режиму роботи», яким створено відовідну комісію та зарверджено положення про комісію. Відповідно до даного розпорядження впродовж звітного періоду комісією розглянуто 33 звернення суб’єктів господарювання громади щодо режиму роботи відповідних закладів.

Враховуючи важливість об’єднання зусиль для відновлення та розвитку економічного потенціалу, збереження набутого виробничо-технологічного досвіду, з метою підтримки внутрішньо-переміщених осіб внаслідок військової агресії російської федерації та інших соціально незахищених верств населення, налагодження системи транснаціонального співробітництва відділом було підготовлено та Мукачівською міською радою прийнято рішення «Про затвердження тексту Меморандуму про співпрацю та взаєморозуміння при створенні Індустріального парку на території Мукачівської міської територіальної громади та уповноваження Мукачівського міського голови на його підписання». Також з метою подолання гуманітарних наслідків збройної агресії російської федерації, створення умов для підвищення життєстійкості та спроможності населення, що постраждало внаслідок такої збройної агресії, було розроблено та Мукачівською міською радою прийнято рішення «Про затвердження Меморандумів про співпрацю між МФОЗНС «Регіон Карпат NEEKA» та Мукачівською міською радою, а також про наміри та взаємодію щодо встановлення партнерства у проєкті «Створення Центру укріплення сім’ї у місті Мукачево» між МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна та Мукачівською міською радою».

Відділ веде контроль за дотриманням законодавства в сфері державної регуляторної політики виконавчого комітету міської ради, веде реєстр, формує план регуляторної діяльності та графіки відстежень результативності регуляторних актів, зміни до них.

Упродовж звітного періоду відділом розроблено та Мукачівською міською радою прийнято рішення «Про звіт Мукачівського міського голови про здійснення державної регуляторної політики Мукачівською міською радою та виконавчим комітетом Мукачівської міської ради за 2021 рік».

В 2022 році прийнято 2 нові регуляторні акта виконавчим комітетом Мукачівської міської ради, внесено зміни до 2 діючих регуляторних актів – рішень виконавчого комітету Мукачівської міської ради та прийнято 1 регуляторний акт Мукачівською міською радою. Визнано такими, що втратили чинність 2 регуляторні акта: один - рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради та один - рішення Мукачівської міської ради.

Впродовж звітного періоду внесено доповнення до плану регуляторної діяльності на 2022 рік: Мукачівською міською радою - 2, виконавчим комітетом Мукачівської міської ради — 2.

Впродовж звітного періоду проведено 11 базових, 4 повторні та 6 періодичних відстежень результативності регуляторних актів. 

Відповідно до рішення Виконавчого комітету Мукачівської міської ради від 22.11.2022 № 511 «Про затвердження плану діяльності з підготовки регуляторних актів та графіку проведення відстежень їх результативності на 2023 рік» затверджено План діяльності з підготовки регуляторних актів виконавчих органів Мукачівської міської ради на 2023 рік та графік проведення відстежень результативності регуляторних актів виконавчих органів Мукачівської міської ради на 2023 рік для рішень виконавчого комітету Мукачівської міської ради. Рішенням 32-ї позачергової сесії Мукачівської міської ради 8-го скликання від 22.12.2022 № 911 «Про затвердження плану діяльності з підготовки регуляторних актів та графіку проведення відстежень їх результативності на 2023 рік» затверджено план діяльності з підготовки регуляторних актів виконавчих органів Мукачівської міської ради на 2023 рік та графік проведення відстежень результативності регуляторних актів виконавчих органів Мукачівської міської ради на 2023 рік для рішень Мукачівської міської ради. 

Реєстр регуляторних актів Мукачівської міської ради та її виконавчого комітету, план діяльності з підготовки регуляторних актів та графік проведення відстежень їх результативності на 2022 рік та 2023 рік, доповнення до плану діяльності з підготовки регуляторних актів та графіку проведення відстежень їх результативності на 2022 рік Мукачівської міської ради та її виконавчого комітету розміщено на єдиному державному веб-порталі відкритих даних https://data.gov.ua та на офіційному веб-порталі Мукачівської міської ради.

Щомісяця проводилася робота щодо моніторингу та аналізу діяльності промислових підприємств громади щомісячної статистичної звітності зі статистики промисловості, зокрема таких основних показників діяльності, як обсяг реалізованої подукції та наданих послуг, середня заробітна плата та кількість працівників.

Впродовж звітного періоду відділом проводився моніторинг дотримання лімітів споживання енергоносіїв у натуральних показниках бюджетними установами Мукачівської міської територіальної громади. Відповідно до звернень керівників бюджетних установ громади, розроблено та Мукачівською міською радою прийнято рішення «Про внесення змін до рішення 19 позачергової сесії Мукачівської міської ради 8-го скликання від 17.12.2021 № 696 «Про затвердження лімітів споживання енергоносіїв у натуральних показниках бюджетними установами Мукачівської міської територіальної громади на 2022 рік», яким передбачсено збільшення затверджених лімітів споживання енергоносіїв у натуральних показниках, зокрема по електроенергії, природному газу, водопостачанню та водовідведенню. Також, враховуючи аналіз фактичного використання енергоносіїв бюджетними установами впродовж 9 місяців 2022 року та прогнозовані обсяги енергоносіїв, необхідні для забезпечення ефективної роботи бюджетних установ у 2023 році, було розроблено та Мукачівською міською радою прийнято рішення «Про затвердження лімітів споживання енергоносіїв у натуральних показниках бюджетними установами Мукачівської міської територіальної громади на 2023 рік».

На виконання Програми розвитку економічної, міжнародної та інвестиційної діяльності Мукачівської міської територіальної громади на 2022-2024 роки, затвердженої рішенням Мукачівської міської ради, відділом економіки спільно з представниками ДПС було проведено безкоштовний семінар для суб’єктів господарювання Мукачівської міської територіальної громади на тему новацій бюджетного та податкового законодавства у 2022 році. Захід відбувся за участі голови ради Асоціації платників податків України в Закарпатській області Волощук М.Г., експертів Спілки аудиторів України, представників ДПС. Під час семінару було презентовано останні зміни, які відбулися в податковому законодавстві, розглянуто питання впровадження та використання РРО, проведення деклараційної кампанії, своєчасного заповнення та подання відповідних декларацій, звітності, зміни та особливості щодо сплати ЄСВ, податку на нерухоме майно, земельного податку та інших податків та зборів. Також відділом економіки взято участь у ряді онлайн-конференцій, круглих столів та семінарів з питань розвитку економічної та інвестиційної діяльності, міжнародного співробітництва, залучення грантових коштів для реалізації пріоритетних інвестиційних проєктів.

В жовтні 2022 року відбулися 2 бізнес-зустрічі з представниками українських та міжнародних компаній, зокрема фінансовими директорами CFO Club Ukraine, представниками середніх та великих підприємств, IT-компаній з метою пошуку нових можливостей співпраці та реалізації спільних проєктів.

Впродовж 2022 року відділом економіки проведено 59 повідомних реєстрацій колективних договорів, змін та доповнень до них та надано більше 50 консультацій з питань реєстрації колективних договорів. 24.10.2022 року розпорядженням Мукачівського міського голови створено та затверджено положення, склад  міської комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, основним завданням якої є надання підприємствам, установам та організаціям рекомендацій та пропозицій щодо погашення заборгованості із заробітної плати,грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Загалом в період з листопада до грудня 2022 року відбулося 2 засідання міської комісії, за результатами яких вдалося досягнути позитивних результатів, а саме стягнути загальну суму заборгованості в розмірі 394,5 тис. грн., з яких 369,5 тис. грн. - заборгованість з ЄСВ, 18,0 тис. грн. - заборгованість із заробітної плати та 7,0 тис. грн. - заборгованість з пільгових пенсій.

Щомісячно проводився моніторинг комунальних підприємств щодо стану виплати заробітної плати. За результатами моніторингу, на території Мукачівської міської територіальної громади спостерігається позитивна динаміка. Станом на 31.12.2022 року у даних підприємств відсутня заборгованість з виплати заробітної плати.

В звітному періоді відділом економіки взято участь у засіданнях обласної комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат податкового боргу.

Впродовж 2022 року з суб'єктами господарювання, в яких наявна заборгованість з виплати заробітної плати, систематично проводилася інформаційно-роз'яснювальна робота щодо дотримання законодавства про працю та своєчасності виплати заробітної плати, що позитивно вплинуло на скорочення рівня заборгованості. 

З листопада 2022 року розпочато роботу щодо актуалізації Стратегії розвитку Мукачівської міської територіальної громади в рамках Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»). Взято участь у міжнародному та регіональному вебінарах щодо стратегічного планування та сформовано анкети для опитування мешканців та представників бізнесу Мукачівської МТГ. Онлайн анкети розроблено для визначення основних проблем, які, на думку мешканців та бізнесу, існують в громаді та перспектив розвитку громади в майбутньому. Результати опитування будуть проаналізовані експертами команди «ГОВЕРЛА» та враховані при актуалізації пріоритетних завдань та стратегічних напрямків розвитку Мукачівської МТГ.

Розвиток туристичної галузі громади є одним з пріоритетних напрямків діяльності виконавчих органів Мукачівської міської ради, що передбачено зокрема і Програмою розвитку туристичної галузі Мукачівської міської територіальної громади на 2022-2024 роки. 

Впродовж звітного періоду місто Мукачево відвідало 86751 особа, з яких  43255 дорослих, 14288 відвідувачів пільгових категорій (студенти, пенсіонери), 18276 дітей, 10932 особи безкоштовно (за даними Мукачівського історичного музею «Замок Паланок»).

Відділом щокварталу проводився моніторинг туристичних потоків, зокрема в контексті роботи закладів тимчасового проживання громади, серед  яких 21 готельне господарство, 3 приватні садиби, 4 хостели, 4 мотелі. Закладами тимчасового проживання постійно проводиться робота щодо покращення сервісу та якості послуг. Станом на кінець звітного періоду загальний номерний фонд даних закладів налічує близько 500 номерів, в яких одночасно можна надати послуги з тимчасового розміщення близько 1200 туристам. 

Також впродовж звітного періоду відділом проводилася робота щодо сприяння підключення до шерингу Дія. QR готельних закладів громади з метою забезпечення можливості використання копій цифрових документів при поселенні в заклади проживання.

Збільшенню туристичних потоків в громаду сприяє проведення ряду промоційних заходів. Зокрема, в галузі туризму впродовж звітного періоду проведено наступні заходи:

 • разом з ГО «Спілка виноробів Мукачівського регіону» в період з 12 до 16 січня 2022 року поведено фестиваль-конкурс «Червене Вино 2022», в якому прийняли участь 22 закарпатські винороби, які представили 18 сортів вина 30 різних найменувань. Окрім них було розгорнуто 16 гастро-локацій, локації з фруктовим дистилятом, крафтовими сирами, солодощами, медом, сувенірами, тощо; 
 • 20.01.2022 року в «Княжій кімнаті» Мукачівського історичного музею відбулися установчі збори ГС «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закараття». Метою створення асоціації є просування якісних закарпатських крафтових вин і дистилятів на ринку, підвищення загального рівня якості продукції, співпраця з місцевими радами різних рівнів, активізація співпраці на національному та міжнародних рівнях, спільні дії щодо законодавчих ініціатив, які сприяють розвитку, легалізації та захисту даної галузі;
 • проведено тендер та визначено переможця щодо ДК 021:2015: 79930000-2 — Професійні дизайнерські послуги (послуги з розробки дизайну брендбука – концепції фірмового стилю Мукачівської міської територіальної громади, та інструкції з його використання). Проводилися роботи над візуальною складовою туристичного бренду Мукачівької міської ТГ;
 • 20.02.2022 року проведено відкриту екскурсію для мешканців та гостей громади «Мукачева Чехословацької доби», приурочену до Дня екскурсовода та присвячену міжвоєнній історії Мукачева (1919-1939 р.р);
 • також проведено три благодійні екскурсії для ВПО та підтримано ініціативу локальних гідів щодо цих заходів; 
 • створено фотодобірку щодо роботи волонтерських хабів на території громади; 
 • розпочато цикл просвітницьких заходів щодо історії, архітектури та символіки Мукачева. Зкрема 15 і 27 червня проведено два такі заходи, присвячені геральдиці міста; 
 • 11 травня відновлено роботу Мукачівського історичного музею (з обмеженням виходу на оглядові майданчики). У червні розпочато запуск 3D лабораторії у стінах фортеці (у партнерстві з YADRO lab );
 • розпочато дискусію щодо проекту міського герба. Створено сам макет, проведені перші обговорення;
 • впродовж липня-вересня 2022 року проведено 6 благодійних екскурсій та анімаційних заходів для ВПО та міжнародних партнерів громади;
 • розпочато процес оновлення туристичної карти громади, зокрема оновлено інформацію щодо історичних об’єктів, пророблено аналіз наявних туристичних пропозицій, розпочата графічна актуалізація окремих вулиць;
 • у партнерстві з Закарпатською Туристичною Організацією та ГО «Культура Екологія Туризм» обрано локацію та опрацьовано інформацію щодо навігаційного об’єкту «Історія однієї вулиці: Площа Кирила і Мефодія», виготовлено та встановлено зазначену конструкцію;
 • взято участь у підготовці та модеруванні конференції «Туризм Закарпаття в умовах воєнного стану: актуальні виклики та пошук рішень»;
 • 23 жовтня проведено відкриту екскурсію «Мукачево Йосипа Балайті», під час якої було ознайомлено присутніх з першим в історії топографічним, географічним, історичним та статистичним описом міста (1836-го року) та фактами перейменувань вулиць Мукачева;
 • 6 листопада проведено фотомоб Retro Mukachevo;
 • 23 грудня взято участь в круглих столах на тему «Туризм Закарпаття 2022: підсумки року» та «Закарпатський крафт як мистецтво нематеріальної культурної спадщини», який відбувся 28 грудня;
 • наприкінці грудні завершено перший етап розробка комплексного брендингу Мукачівської міської ТГ, підготовлено матеріали для публічного обговорення і доопрацювання брендингу у 2023 році.

У зв’язку з введенням воєнного стану на території України з 24.02.2022 року та відповідно до розпорядження голови Мукачівської районної державної адміністрації, відділом економіки проводилася щоденна робота щодо моніторингу заходів з тимчасового обліку внутрішньо переміщених осіб, які поселялися в закладах розміщення на території Мукачівської міської територіальної громади. 

Станом на кінець звітного періоду місто Мукачево має налагоджені партнерські відносини з такими містами-побратимами: Пряшів (Словаччина), Гуменне (Словаччина), Матесалка (Угорщина), Нірмедєш (Угорщина), Егер (Угорщина), Кішварда (Угорщина), Целдьомолк (Угорщина), Будовар (Угорщина), Добош (Угорщина), Мілець (Польща), Зента (Сербія), Суботіца (Сербія), Пелгржімов (Чеська Республіка), Паг (Хорватія), Коломия (Україна).

Протягом 2022 року було проведено зустріч міським головою з представниками місії ОБСЄ. Основною метою візиту було обговорення питань щодо створення можливостей для розвитку та інтеграції національних спільнот, які проживають на території громади. Зокрема, було обговорено досвід надання ромській спільноті громади доступу до медичних, освітніх та адміністативних послуг.

Також відбулася зустріч міського голови з  представниками організації ЮНІСЕФ в Україні. Під час зустрічі йшлося про рівень вакцинації від поліомієліту в Мукачівській міській територіальній громаді, вакцинальну кампанію загалом та діяльність комунальних медичних закладів.

Відбулася зустріч з представниками організації УВКБ ООН у справах біженців та МФОЗНС «Регіон Карпат «NEEKA» щодо впровадження в Мукачеві на базі ЦНАП програми екстренного багатоцільової грошової допомоги  ВПО.

У зв’язку з введенням воєнного стану на території України, проводилася робота та постійна комунікація з представниками європейських міст-побратимів Мукачева щодо надання допомоги, зокрема забезпечення місць для тимчасового проживання та харчування внутрішньо переміщених осіб, які прибували зі східних та центральних областей України на територію громади , а також надання можливої гуманітарної допомоги для забезпечення потреб переміщених осіб.

Впродовж звітного періоду проводилася робота щодо визначення потреби фермерських господарств, інших суб’єктів господарювання галузі рослинництва та харчової промисловості відповідно у посівному матеріалі та паливі для своєчасного проведення весняно-польових робіт та забезпечення продовольчої безпеки громади. Також здійснювався моніторинг садіння та збору овочевих культур на території громади, збір інформації щодо прогнозованих площ посіву озимих культур у розрізі сільгосптоваровиробників, площ використання земель сільськогосподарського призначення (ріллі) та місць зберігання, переробки врожаю зернових на території громади.

Відділом  проводилася робота щодо збору інформації стосовно чисельності поголів’я кіз та овець та забезпеченості їх кормами на зимовий період 2022-2023 років.

Відповідно до рішення Мукачівської міської ради «Про внесення змін до рішення Мукачівської міської ради від 29.04.2021 року № 327 «Про створення постійно діючої комісії із встановлення факту отруєння бджіл» оновлено посадовий склад комісії та проводилася інформаційна робота щодо заходів з профілактики та попередження отруєння бджіл. Також за зверненнями власників проводилася реєстрація бджолопасік. Станом на кінець звітного періоду в громаді зареєстровано 61 бджолопасіку. Взято участь в онлайн нараді-семінарі при Міністерстві аграрної політики та продовольсьтва України щодо заходів з профілактики отруєння бджіл.

Відповідно до Порядку використання коштів передбачених в обласному бюджеті на виконання Програми розвитку і підтримки тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції в області на 2021-2025 роки проводився прийом документів від власників вівцематор та ярок старше одного року для отримання відповідної доплати. Було сформовано відомості власників вівцематор та ярок старше одного та надіслано до Закарпатської ОВА для визначення розміру доплати. Загалом, відповідно до звернень, власники вівцематок та ярок Мукачівської міської ТГ отримали доплату на загальну суму 110,2 тис. грн.

Впродовж звітного періоду проводилася інформаційно-роз’яснювальна робота щодо реєстрації у Державному аграрному реєстрі та можливостей отримання підтримки для різних категорій суб’єктів господарювання та фізичних осіб, а саме бюджетної субсидії на одиницю оброблювальних угідь сільськогосподарського призначення та спеціальної бюджетної дотації на утримання ВРХ (корів) усіх напрямів продуктивності. 

Також проводилося інформування щодо участі у різного роду семінарах, онлайн-заходах, грантових програмах з метою фінансової та іншої підтримки галузі тваринництва, рослинництва, сільгосптоваровиробників та тощо.

Впродовж звітного періоду відділом економіки проводилася  інформаційна робота щодо інформування суб'єктів господарювання Мукачівської міської ТГ стосовно роботи в умовах карантину та обмежувальних заходів. 

Також проводилася робота щодо інформування суб’єктів господарювання стосовно особливостей сплати туристичного збору щодо ВПО. Щомісячно проводився аналіз виконання планових показників щодо надходжень місцевих податків та зборів, а саме акцизного податку, податку на нерухоме майно, земельного податку, транспортного податку. Проводився аналіз виконання договорів оренди та своєчасності виконання умов договорів.

У зв’язку з введенням воєнного стану на території України в рамках реалізації програми Кабінету Міністрів України та Міністерства економіки України з релокації українських підприємств, які знаходяться у зоні активних бойових дій, проводилася щоденна робота щодо опрацювання звернень суб’єктів господарювання, які мали намір переміститися на територію громади. Зокрема сформовано базу щодо наявних вільних виробничих, складських та офісних приміщень та площ, розміщених на території громади. Відповідно здійснювався пошук та підбір таких приміщень та площ відповідно до потреб та запитів суб'єктів господарювання, які переміщували виробництво. Інформація щодо вільних площ та приміщень громади, а також інформація щодо фактично розміщених на території громади суб’єктів господарювання постійно оновлювалася та подавалася до Закарпатської ОВА.

Одночасно надавалася інформаційна та консультативна підтримка  переміщеним на територію громади суб'єктам господарювання з питань перереєстрації місця здійснення діяльності юридичної особи, отримання компенсації транспортних витрат, можливостей отримання грантової та іншої фінансової допомоги для відновлення та розвитку дільності, отримання компенсації за працевлаштування працівників з числа ВПО, тощо. Також для підтримки та організації діяльності вимушено релокованих суб’єктів господарювання в приміщенні міської ратуші було відкрито коворкінг-центр.

З метою працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, спільно з Мукачівським міськрайонним центром зайнятості проводилося інформування щодо наявних вільних робочих місць на території громади, в т.ч. пошук працівників для переміщених  на територію громади підприємств.

Загалом з початку активних бойових дій на територію Мукачівської міської територіальної громади релоковано і на кінець звітного періоду здійснювали діяльність 52 суб’єкти господарювання різних галузей, з яких 5 суб’єктів - в галузі швейного виробництва, 21 суб’єкт - у сфері роздрібної та оптової торгівлі, 8 суб’єктів - в сфері інформаційних технологій, 18 суб’єктів в інших галузях промислового виробництва та надання послуг.

У зв’язку з гострою необхідністю забезпечення роботи та підтримки енергосистеми України, проводилася робота з суб’єктами господарювання громади щодо економного використання електроенергії, забезпечення альтернативними джерелами живлення, обмеження використання таких видів зовнішнього освітлення, як реклами та підсвіток.  

Також відділом проводилася робота з суб’єктами господарювання громади щодо можливості організації та забезпечення роботи пунктів незламності для населення в умовах відключень електроенергії та можливого блекауту. 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux