Гаряча лінія міста
(03131) 3-46-91
Меню
У вітрині міської бібліотеки оформлено книжкову виставку до 76 річниці визволення Мукачева та Закарпаття від нацистських загарбників
Відділ культури, опубліковано 26 жовтня 2020 року о 14:30

З нагоди відзначення у Мукачівській міській об’єднаній територіальній громаді 76 річниці визволення Мукачева, Закарпаття та України від нацистських загарбників у вітрині Мукачівської міської центральної бібліотеки ім. О. Духновича оформлено книжково-ілюстративну виставку «Визвольний жовтень 1944-го року».

Жовтень 1944 року, коли останній гітлерівський солдат залишив українську землю, знаменною датою увійшов до Календаря історії. 28 жовтня – 76 річниця з дня визволення від фашистських загарбників Закарпаття. На два дні раніше, тобто 26 жовтня, свій радісний день визволення святкуватиме наше рідне місто – Мукачево. 

Тож Вашій увазі пропонуємо огляд окремих книг, у яких розкрито події 26 жовтня 1944 року у м. Мукачеві.

„У жовтні 1944 року, ведучи наступ на південних схилах Карпат, частини 18 армії та 17 гвардійського стрілецького корпусу 4 Українського фронту наблизилися до міста. З півночі, вздовж дороги Свалява - Мукачево, наступали частини 30 стрілецького корпусу. 25 жовтня 1944 року 351 стрілецька дивізія (командир корпусу І. Ф. Дударєв) разом із 15 штурмовою інженерно-саперною бригадою переслідували ворога цілу ніч, а на ранок, придушивши його вогневий опір та подолавши мінне поле і дротяні загородження на підступах до міських околиць, о 7 годині у взаємодії з 237 стрілецькою дивізією, яка діяла з боку Іршави, першими вступили в Мукачево. Після визволення міста сотні молодих мукачівців – юнаків і дівчат – добровільно вступили в Червону Армію й 4 Чехословацький армійський корпус, щоб зробити і свій вагомий внесок у розгром фашистських поневолювачів. В боротьбі проти фашизму в роки Другої світової війни загинуло понад 140 мукачівців”. Такі дані наводить „Книга пам’яті України” (Книга Пам’яті України. Закарпатська область [Текст]: У 2-х т. Т.1. / Упоряд. М. М. Владимир, Н. І. Цомпель. – Ужгород: Карпати, 1995. – 664 с.).

У книзі „Закарпаття в роки війни” (Довганич, О. Д. Закарпаття в роки війни [Текст] / О.Д. Довганич, З.А.Пашкуй, М.В.Троян. – Ужгород: Карпати, 1990. – 171 с.) читаємо: „Найбільш відзначились в боях за визволення Мукачева 351 стрілецька дивізія генерал-майора І. Ф. Дударєва і 237 стрілецька дивізія М. Г. Титенка. Одним з перших увірвалися в місто бійці 835 стрілецького полку полковника І. І. Підопригори...”.

У 2 томі „Нарисів історії Закарпаття” подано перелік військових частин, які відзначилися у боях за визволення міста над Латорицею і яким було присвоєно найменування „Мукачівських”.

Історію грізної бойової машини – легендарної тридцять четвірки встановленої у скверику перед заводом „Мукачівприлад” розкриває путівник „Мукачево” (Бурма, Д. И. Мукачево [Текст]: путеводитель / Д. И. Бурма, Л. М. Воинов А. Н. Горшков. – Ужгород: Карпати, 1972. – 64 с.).

А ось як описується зустріч місцевих жителів з воїнами визволителями в енциклопедичному виданні „Історія міст і сіл” (Історія міст і сіл Української РС [Текст]. У 26 т. Закарпатська область / Гол. редкол. В. І. Бєлоусов. – К.: Головна редакція Української Радянської енциклопедії АН УРСР, 1969. – 788 с.): „Населення вийшло на вулиці міста і гаряче вітало воїнів. Їх засипали квітами, широко відкривали перед ними ворота і двері хат – звали в гості...”.

Це лише окремий перелік документів про славетний день в історії міста – 26 жовтня 1944 року. 

Для більш повного розкриття даної теми радимо звернутися до Зведеного краєзнавчого каталогу, який знаходиться у секторі краєзнавства міської бібліотеки.







































Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux