Гаряча лінія міста
(03131) 3-46-91
Меню
Комплекс забудови
опубліковано 20 січня 2023 року о 12:56

Вулиця характеризується щільнозблокованою житловою забудовою. Більшість будинків зведені в стилі  конструктивізму та арт-деко. Архітектурний образ будинків – естетика мінімалізму 30-их рр

Комплекс забудови (мур.), 1927-1935 рр., ох №090023, суміжних кварталів в межах вулиць Грушевського Михайла (№№31-69), Садової (№№3), Парканія Івана (№№62-22),  Вітенбергера (№№2-4). 

На прилеглих до центу вулицях привертають увагу окремі стилево виразні будинки, серед яких трапляються зразки класицизму, історичних стилів, модерну та його цікавої  регіональної  відміни – угорської  сецесії, конструктивізму та функціоналізму. Неповторне враження справляє ряд будинків на вул. Парканія Івана у стилі чеського конструктивізму. Тут поряд з прийомами конструктивізму вжито декор у стилі ар деко, що нагадує ара-бески. Це нав’язування до східних мотивів є непомильною вказівкою на єв-рейську приналежність власників.

Комплекс забудови (мур.), 1927-1935 рр., ох №090023, центрального кварталу в межах вулиць Ярослава Мудрого (№№4-34), Пушкіна Олександра(№№31-23), пл.Духновича Олександра (№№17-1) та пл. Кирила і Мефодія (№№10-18). 

На головній площі та вулицях міста формувалась традиційна міщанська забудова, що належала передовсім купцям. Головні будинки займали увесь фронт ділянки, проте через об’єм проходив проїзд, що вів углиб ділянки. Передня частина первісно одноповерхового з мансардою будинку була зайнята торговими та обслуговуючими закладами. В глибину ділянки простягались флігелі, де задовольнялись житлові та виробничі функції міщан. На жаль у місті не збереглось у чистому вигляді первісних зразків чільних будинків. Забудові у подвір’ї – зазвичай не   надавали надто парадного вигляду.

Базарна площа у 1870-х рр.. Поміж нових будинків видно два архаїчні будинки в традиційному стилі.

Існуюча забудова у центральній частині та головних вулицях донесла розмаїття стильових напрямків від пізнього бароко до зразків сучасної забудови.  На відміну від забудови південної сторони площі, збудованої за єдиним проектом, північна сторона наче виражає усю різношерстість міщанської верстви Мукачева. Окремі елементи бароко збереглись хіба що у кількох брамах на головній площі та в характерному силуеті двозаломного даху. У «демократичній» і неспокійній лінії північної сторони площі фасади у стилі класицизму сусідують зі зразками модерну, неостилі «поправлені» функціоналізмом. Серед історичної , переважно двоповерхової забудови у міжвоєнних часах появились будинки у стилі функціоналізму, що різко підскочили над традиційною лінією забудови чотирма , ба й п’ятьма поверхами. Оця неспокійна лінія забудови, де привертає увагу кожна деталь,  створює неповторний образ центральної частини міста. 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux